top of page

Kısaca 18 Yaş Altı BES Nedir?

Güncelleme tarihi: 9 Ara 2021


Çocuklarımızın geleceği BES ile güvence altında;

18 yaş altına tanınan bireysel emeklilik güvencesiyle, ebeveynler çocuklarının doğumundan itibaren hayatları için akıllı bir yatırım yapabilecekler. Hem bireysel hem kurumsal ürünlerde yaş sınırlamasının kalkmasıyla beraber, 18 yaş altı için de bireysel emeklilik sözleşmesi oluşturulabilecek.

Ebeveynler çocuklarını katılımcı sıfatı ile sisteme dahil ederek, çocukları için oluşturulan sözleşmede de %25 Devlet Katkısından faydalanabiliyorlar.

Sisteme giriş anında giriş aidatı alınmamaktadır. Yönetim gider kesintisi uygulaması yapılmamaktadır.

Vadesinde ödenmeyen katkı payının ödeme tarihini müteakip 3 (üç) ay içinde ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda, ara verme süresi boyunca katılımcının birikiminden, ara verilen her tam ay için aylık brüt asgari ücretin %3’ünün 1/12’si (on ikide biri) tutarında ara verme kesintisi yapılır.

Düzenli ödemeleriniz, 18 yaş altı çocuklarınızın geleceği için Emeklilik Yatırım fonlarında değerlenir. Piyasa koşullarına göre birikimlerinizi; likit, yabancı menkul kıymetler, Altın ve Eurobond gibi geniş fon seçenekleri arasında değerlendirebilirsiniz. Herkese uygun fon seçenekleriyle, bu fonlardan size en uygun olanları kendiniz seçebilir, fon dağılımı önerileri alabilir ya da dilerseniz fonlarınızın yönetimini tamamen bize bırakabilirsiniz.


Katılım Şartları:


- 18 yaş altı BES için katılımcı teklif imza tarihi itibarı ile 19 Yaşından gün almamış olmalıdır.

- 18 yaş altı katılımcı için Katılımcı Ad ve Hesabına Katkı Payı Ödeyen kişinin katılımcının yasal temsilcisi olması gereklidir.

- 18 yaş altı için sözleşme üzerindeki değişiklik işlemleri, sözleşmeyi oluşturan/ teklif formunu imzalayan yasal temsilci tarafından yapılacaktır.

- 18 yaşını dolduran katılımcılar hakların devri ile sözleşmede yer alan haklarını katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişiden devir alabilme hakkına sahip olacaklardır.


18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik Sistemi'nin Avantajları Nelerdir?

- Çocuğunuzun geleceği için birikim yaparken %25 devlet katkısından yararlanabilirsiniz.

- Düzenli ödemeler yaparak uzun vadede birikimlerinizde enflasyonun üzerinde getiri sağlayabilirsiniz.

- Ödeme periyodunuzu dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak tercih edebilir ve böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapabilirsiniz.

- Birikimlerinizin daha iyi değerlendirilebilmesi için, uzman Portföy yöneticileri tarafından her üç ayda bir size özel fon dağılım önerileri sunulur.2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page